Pánikroham ellen: kognitív viselkedésterápia
- kognitív viselkedésterápia otthon - pánikbetegség öngyógyítása -
Pánikroham-kezelés gyógyszer nélkül
A jelentős nemzetközi kutatások bebizonyították, hogy a kognitív viselkedésterápia (CBT) a pánikrohamok és pánikbetegségek leghatékonyabb kezelése. Számos tanulmányban a CBT messze felülmúlta az összes többi pszichológiai kezelést, ideértve a szorongásgátló gyógyszerekét is. A tudományos kutatások következetesen megállapították, hogy a CBT a leghatékonyabb a fóbiás tünetek enyhítésében.
A pánikrohamok és a pánikbetegség kognitív viselkedésterápiája a legtöbb ember számára körülbelül tizenkét terápiás foglalkozáson át tart, a legtöbb ember az első néhány ülés után számol be a javulásról. Egyesek gyorsabban reagálnak, kevesebb ülésre van szükség, míg másoknak több, mint tizenkét foglalkozás szükséges más bonyolító tényezők, például depresszió miatt.
A kognitív viselkedésterápia technikái
A pánikrohamok és pánikbetegségek kognitív viselkedési kezelése általában a következő beavatkozások valamilyen kombinációját foglalja magában:
Kognitív szerkezetátalakítás: A kognitív szerkezetátalakítás olyan módszer, amellyel jobban megismerik a szorongást provokáló gondolkodási mintákat, és helyettesítik azokat kiegyensúlyozottabb, kevésbé szorongó gondolkodással. Ha csökken a pániktünetekre és a félelmi helyzetekre adott reakciók intenzitása, tovább csökkenthet ai szorongás, és ez csökkentheti a pánikrohamok gyakoriságát, intenzitását és időtartamát.
A pánikbetegség öngyógyítása
Egyes gyakorlatok otthon is elvégeshetők oktatóvideók segítségével
Relaxációs tréning: A relaxációs tréning hasznos lehet a pánikkezelés korai szakaszában, például a pánikbetegség serdülőkori gyógyításában. Az emberek gyakran egyre szorongóbbá válnak az idő múlásával, annyira, hogy testüket az izmok feszültsége támadja meg, így még inkább hajlamosak a további szorongásra. A relaxációs edzés általában relaxációs légzést vagy progresszív izomlazítást foglal magában, a fiziológiai szorongásos izgalom csökkentése céljából. Ez elősegíti a szorongással szembeni sebezhetőség csökkentését.
Éberség: A meditációs technika, amelyet a meditáció keleti hagyományaiból kölcsönöztek, az éberség, mint a szorongás leküzdésének eszköze, egyre több tudományos kutatás középpontjában áll. A pánikbetegség kezelésében arra használják, hogy az embereket megtanítsák a kellemetlen fizikai érzések megtapasztalására anélkül, hogy negatívan reagálnának rájuk, ezáltal rövidre zárva a félelem és pánik ördögi körét.
Expozíciós kezelés: Ha az emberek kevésbé szorongnak a jövőbeli pánikrohamok miatt a relaxációs edzésnek, az éberségnek és a kognitív átalakításnak köszönhetően, akkor jobban képesek szembenézni a szorongást kiváltó helyzetekkel. A szisztematikus expozíció olyan beavatkozás, amely segít az embereknek szembenézni azzal, amit általában elkerülnek. Azzal, hogy a beteg szándékosan elhelyezi magát a kihívásokkal teli helyzetekben, enyhíti a hozzájuk kapcsolódó félelmet, és már nem fél a jövőbeni helyzetektől.
Kognitív viselkedésterápia otthon
Stresszcsökkentés: Néhány embernél a stresszcsökkentés fontos szerepet játszhat a szorongás kezelésében. A budapesti virtuális pánikrendelőben a gyakorlati kognitív viselkedésterápia-szakértők a szorongás kezelésének videós távoktató programját dolgozták ki stresszoldásra a legfejlettebb, tudományosan bizonyított kezelések alkalmazásával. Ezzel lehetővé válik a pánikbetegség öngyógyítása otthon.